Кожна гривня, інвестована в енергоефективність, дасть змогу істотно зберегти український енергетичний ресурс. Та як навчитися основ енергозбереження? Чому Європейський банк реконструкції й розвитку реалізовує проект з енергозбереження і виплачує мільйони євро українцям? Відтепер українські громадяни не тільки можуть, а й мають дбати про ощадливе та ефективне використання енергоресурсів. Як це насправді реалізувати – обговорять автор та ведучий проекту "ЕнергоНЕзалежність", аналітик з енергетичних питань Микола Войтів та Володимир Шимкін, заступник директора програми "IQ energy".

Два роки тому був ухвалений "Національний план дій з енергоефективності на період до 2020 року", та, за словами Володимира Шимкіна, враховуючи заходи, які відбуваються в рамках виконання плану дій, використання коштів та загалом процес, який організувала держав, то амбітні цілі, про які заявлено, можуть бути не досягнуті.

Від квітня 2016 року в Україні діє проект Європейського банку реконструкції і розвитку "IQEnergy", який передбачає інвестиції в енергоефективність житлової сфери. Було надано 15 млн євро для реалізації цього проекту в Україні до кінця 2019 року. Уже понад 13 тисяч українських родин скористалися пропозицією.

До липня 2017 року, згідно з умовами договору, розмір відшкодування за встановлення енергозбережних технологій становив 20%, а від липня – до 35%, відповідно, кожен громадянин України може долучитися до проекту енергоефективності та енергозбереження і заощадити власні кошти та подбати про істотну економію для сімейного бюджету на майбутнє. Компенсація може становити до 3 000 євро.

Європейський інвестиційний банк надасть Україні кредит розміром до 120 млн євро для реалізації Проекту "Вища освіта України" щодо підвищення енергоефективності будівель університетів у семи містах України та покращення умов викладання. Проте цей проект мав би бути реалізований в усіх навчальних закладах, адже багато з них продовжують канікули на місяць-два з тим, щоб зекономити оплату рахунків на опалення. На думку експерта, тривалі канікули – не рішення, навпаки, треба вкладати кошти в енергоефективність будівель і, зокрема ВНЗ України.

"В Україні є тенденція до збільшення кількості проектів, які підтримують інвестиції в енергоефективність і залучатимуть до цього бізнес. Нині це грантові проекти, а потім це будуть бізнес-проекти", – передбачає Володимир Шимкін.

Зараз триває процес, коли людей вчать основ економічної і, зокрема, енергетичної грамотності. Адже щодня стає зрозумілішим той факт, що довкілля потребує дбайливого ставлення. "Екологія – це та рушійна сила, яка стимулює і вчить ощадливо використовувати український енергетичний ресурс", – стверджує Микола Войтів.

 

Джерело https://www.5.ua/