Делегація голів ОСББ Володимира-Волинського побувала у Луцьку з ознайомлювачим візитом для вивчення досвіду місцевих Луцьких ОСББ та діючих програм підтримки, де мали нагоду дізнатися про впровадження енергоефективних проектів, ознайомитися з шляхами від ОСББ до об’єднань ОСББ на практичному досвіді Рівненщини, а також почути про енергозбереження у житловому секторі від перших кроків до системних дій та побачити як реалізовується досвід енергомодернізації житлових будинків, відвідавши об’єкти.

Керівник Регіонального Центру Енергозбереження та Енергоефективності (м. Луцьк) енергоаудитор Тарас Заремба розповів про програму Фонду енергоефектквності – «Енергодім», яка передбачає часткове відшкодування вартості проектів термореновації – впровадження комплексу (а не окремих) енергоефективних заходів, які мають відповідати одному з двох визначених «пакетів». Кожен з «пакетів» включає обов’язкові та додаткові заходи, які повинні реалізувати ОСББ для отримання часткової компесації понесених витрат. Остаточне рішення про вибір заходів до проекту ухвалює об’єднання на основі енергетичного аудиту з урахуванням їх економічної та технічної доцільності: пакет A – “Легкий”, складається з відносно недорогих заходів енергоефективності з високим рівнем окупності інвестицій. Перш за все це – модернізація інженерних систем будинку; пакет Б – “Комплексний”, включає в себе всі заходи Пакету А, якщо вони не були впроваджені раніше, а також теплоізоляцію будівельних конструкцій: стін, даху, горища, підвалу.
Окрім того, на семінарі озвучили основні переваги, які отримають ОСББ після реалізації Програми “Енергодім”, що передбачає часткове відшкодування витрат на заходи з енергоефективності у розмірі 40% вартості прийнятних заходів/робіт для пакета «Легкий» та 50% для пакета «Комплексний».
А от перші 300 заявок отримають додатковий грант у розмірі 20%. 3 вересня розпочався прийом заявок від ОСББ на участь програмі. Тож ОСББ, які мають намір скористатися Програмою з двадцятивідсотковим додатковим грантом, можуть вже писати заявки.
Консультант проекту IFC у Рівненській області Михайло Лук’яник поділився досвідом енергозбереження, вирішенням проблем, що виникають на шляху створення ОСББ, багатоквартирних будинках та шляхами їх вирішення, а також розповів про участь у муніципальних програмах розвитку. Окрім того, розповів, що їхня організація запровадила юридичну послугу захисту голів ОСББ. У розмові Михайло Лук’яник наголосив, що не потрібно боятися створення ОСББ і об’єднуватися.
Під час візиту делегація побувала на кількох об’єктах, де голова Асоціації «Лучани» ОСББ Юлія Сабатюк розповіла як на практиці реалізовується програма енергомодернізації. Гості мали можливість переконатися у цьому, відвідавши житлові будинки, що долучилися до програм кредитування, в рамках яких частину коштів відшкодовує держава, а також почули, які заходи впроваджені щодо теплоізоляції будівельних конструкцій: стін, даху, горища, підвалу.

Голова луцького ОСББ «Явір-2011», що на вулиці Ніла Хасевича поділився, наскільки ефективно можуть співпрацювати ОСББ, влада та соціально відповідальний бізнес. П’ятиповерхівку, якій понад п’ятдесят літ, і яка колись належала ЖКГ, була занедбаною та мала величезні борги, тепер прикрашає вишиванка. Навіть більше, сьогодні, як запевняє голова ОСББ, будинок вважається престижним у Луцьку. Об’єднавшись, жителі отримали перший кредит і реконструювали дах. 80 відсотків вдалося компенсувати з міського бюджету, 20 сплатили мешканці. Згодом взяли другий кредит і замінили на енергозберігаючі двері та вікна, утеплили стіни, повністю оновили внутрішньобудинкові мережі та встановили індивідуальний тепловий пункт. За опалення, говорить голова ОСББ, люди сплачують вдвічі менше, навіть за умови, що платять позику. У дворі депутат Андрій Покровський за кошти власного депутатського фонду облаштував дитячий майданчик.

Ще одна багатоповерхівка теж розпочала процес тепломодернізації у рамках програми “Енергодім”, яка передбачає часткове відшкодування витрат на заходи з енергоефективності у розмірі 50% та додатковий грант – 20%. Таким чином держава відшкодує 70% вартості. Саме цього дня її голова ОСББ підписали угоду з представником Регіонального центру енергозбереження та енергоефективності.
Після семінару поцікавилась у голови Володимир-Волинських ОСББ «Затишок» та «Добра оселя» Дмитра Юзвенка та голови ради ОСББ Григорія Цаль-Цалка щодо ситуації у місті.
– Нашим ОСББ чотири місяці, тому мені дуже цікаво і пізнавально побувати на семінарі, – говорить Дмитро. – Отримав чимало корисної інформації щодо кредитування, дізнався про те, як держава допомагає у реалізації програм. Для себе зробив висновок: потрібно не боятися і створювати ОСББ, оскільки це вигідно та економно для жителів багатоквартирних будинків. На сьогодні маємо проблеми з дахом, тому акумулюємо у цей напрямок кошти. Сподіваємось на підтримку місцевої влади, і плануємо взяти кредит. Варто зауважити, люди бояться йти на цей крок, адже невпевнені, що завтра не доведеться самим сплачувати позику. Та, як бачимо, перейматися не варто, адже програми дійсно працюють. Ми вже частково модернізували освітлення у під’їздах, що дає суттєву економію і збираємо кошти на подальші роботи.
– Сьогодні стали свідками укладення угоди між головою ОСББ та представником Центру енергозбереження та енергоефективності щодо подальшої співпраці, що означає покриття 70 відсотків витрат від загального проєкту, які візьме на себе фонд за утеплення будинку, – резюмує Григорій. – Тому є нагода встигнути написати заявку й володимирським ОСББ, щоб отримати таку можливість. У нашому місті, на жаль, склалася ситуація, коли жителі готові для об’єднання, а ось людни, яка б очолила ОСББ, немає. Кожен боїться відповідальності, та й це величезний об’єм роботи. Так, Людмила Власюк, яка очолює ОСББ у Володимирі, скористувалася програмою «Теплі кредити» і зіштовхнулася з проблемою відсутності фінансування з місцевого бюджету, яка до того працювала. Наразі нова програма Центру енергозбереження та енергоефективності компенсовує 50% коштів з державного бюджету. А ось кошти місцевого можна залучити для оплати відсотків за кредит. Тому будемо намагатися впроваджувати її, оскільки переконалися, що вона діє, і люди залишаються задоволеними, адже у зимовий період платять удвічі менше за опалення.