Про це повідомляє ВГО АППУ у своєму коментарі щодо нової норми Податкового Кодексу України.

 

Порядок оподаткування спадщини визначений ст. 174 ПКУ. З метою оподаткування об'єкти спадщини платника податку поділяються на: об'єкти нерухомості, об'єкти рухомого майна, об'єкти комерційної власності; суми страхового відшкодування за страховими договорами тощо (пп. 174.1 ПКУ).

 

Оподатковуються об'єкти спадщини за різними ставками ПДФО, зокрема:

 

-  спадщина, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, за ставкою 0 % (пп. 174.2.1 ПКУ);

 

-  спадщина, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, за ставкою 5 % (пп. 174.2.2 ПКУ);

 

-  спадщина, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та для будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента, за ставкою 15 % (пп. 174.2.3 ПКУ).

 

Тепер розглянемо більш детально питання оподаткування спадщини військовим збором. Перелік доходів, що обкладаються військовим збором, визначений ст. 163 ПКУ, згідно з якою, як і ПДФО, оподаткуванню підлягає загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. В свою чергу, до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника ПДФО включається дохід у вигляді вартості успадкованого майна (пп. 164.2.10 ПКУ).

 

Оскільки дохід платника податку фізичної особи – резидента, отриманий від фізичної особи – резидента у вигляді спадщини включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника, то він підлягає оподаткуванню військовим збором у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ як для ПДФО. Ставка збору становить 1,5 % від доходу, обчисленого у встановленому порядку (пп. 1.3 п. 16¹ підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

 

 

 

Питання оподаткування військовим збором доходу у вигляді спадщини, що оподатковується за нульовою ставкою ПДФО, тривалий час залишалося без роз’яснень.

 

Насамперед, платники податків вбачали різні підходи щодо оподаткування чи звільнення від обкладення військовим збором у разі отримання спадщини від батьків (пп. 174.2.1 ПКУ).

 

З березня 2015 вступили в силу окремі норми Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» від 02.03.2015 р № 211-VIII, які внесли ясність щодо даного питання.

 

Відтак, відповідно нового пп. 1.7 п.16¹ підрозділу 10 розділу XX ПКУ, звільняються від обкладення військовим збором доходи, які згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1 .2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.51, 165.1.52 ПКУ.

 

Таким чином, дохід у вигляді вартості успадкованого майна, який оподатковується за нульовою ставкою ПДФО (пп. 174.2.1 ПКУ), звільняється від оподаткування військовим збором, зокрема це і вартість власності, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення: батьками, дітьми (у тому числі усиновленими), чоловіком або дружиною.