ТРАНСПОРТНИЙ ПОДАТОК

 

У 2016 році транспортний податок, як і раніше, сплачують фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що є об'єктами оподаткування.

 

Сам об'єкт оподаткування транспортним податком з 2016 року змінено. Відтепер, оподатковуються легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких складає більше 750 розмірів мінімальної заробітної плати (1 033,5 тис. грн.) (абз.1 пп. 267.2.1 ПКУ).

 

Така вартість визначатиметься Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об’єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля та розміщуватиметься на офіційному веб-сайті Кабінета Міністрів України (абз.2 пп. 267.2.1 ПКУ).

 

В минулому році об'єктом оподаткування були легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мали об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. (абз.1 пп. 267.2.1 ПКУ).

 

У 2016 році ставка транспортного податку, як і в 2015 році, встановлюється у розмірі 25000 гривень на рік за кожен легковий автомобіль, що підлягає оподаткуванню (п. 267.4 ПКУ).

 

Законом №909-VIII прописано особливості сплати податку у зв’язку із закінченням 5 – ти річного віку та викраденням автомобіля.

 

Відтак, у разі спливу п'ятирічного віку протягом звітного року, податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п'яти років.

 

У разі викрадення легкового автомобіля− транспортний податок за такий легковий автомобіль не сплачується з місяця, наступного за місяцем, в якому мав місце факт незаконного заволодіння легковим автомобілем третьою особою (п. 267.6.8 ПКУ).

 

Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають до державних податкових інспекцій за місцем реєстрації авто декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально (п. 267.6.4 ПКУ).

 

Платникам податку – фізичним особам до 1 липня 2016 року за місцем їх податкової адреси (місцем реєстрації) буде направлено (вручено) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку з зазначенням відповідних платіжних реквізитів.

 

Строки сплати транспортного податку:

 

а) для фізичних осіб - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

 

б) для юридичних осіб - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

 

Штраф:

 

При невчасній сплаті узгодженої суму грошового зобов'язання з транспортного податку, платники притягуються до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

 

10% при простроченні платежу до 30 календарних днів;

 

20% при простроченні платежу більше 30 календарних днів (п. 126.1 ПКУ).

 

 

 

ПОДАТОК НА НЕРУХОМЕ МАЙНО, ВІДМІННЕ ВІД ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

 

Податок на нерухомість, як і раніше сплачують фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

 

База оподаткування податком з 2016 року не змінилась − загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

 

Ставка податку збільшена до 3% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня (41,34 грн.) за 1 кв. метр бази оподаткування та встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад.

 

Відтепер, якщо загальна площа житлової нерухомості перевищує 300 кв. м. (для квартири) та/або 500 кв. м. (для будинку), то юридичні та фізичні особи – власники такої нерухомості, сплачуватимуть додатково 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку), окрім податку за основною ставкою до 3%.

 

Платники – фізичні особи у 2016 році сплачуватимуть податок за житлову та нежитлову нерухомість за 2015 рік

 

Податок за 2015 рік фізичні особи у 2016 році сплачуватимуть за ставками та з використанням пільг, які застосовувались при розрахунку податку минулого року.

 

До 1 липня 2016 року за місцем їх податкової адреси (місцем реєстрації) буде направлено (вручено) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку з зазначенням відповідних платіжних реквізитів. Термін сплати податку – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

 

Пільги з податку (що сплачується на відповідній території) з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об’єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, встановлюють сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад. При цьому пільги з податку, з об’єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.

 

Водночас пільги не надаються на об’єкти житлової нерухомості, для фізичних осіб на:

 

об’єкт/об’єкти оподаткування, якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, затвердженої рішенням органів місцевого самоврядування;

об’єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

Пільги зі сплати податку на нерухомість для фізичних осіб залишились без змін, база оподаткування зменшується:

 

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості – на 60 кв. метрів;

 

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – на 120 кв. метрів;

 

в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток – на 180 кв. метрів.

 

Таке зменшення надається один раз за кожний податковий (звітний) рік.

 

З 1 січня 2016 року сільські, селищні та міські ради більше не матимуть права збільшувати граничний розмір житлової нерухомості, на який зменшується база оподаткування цим податком.

 

Платники – юридичні особи у 2016 році сплачуватимуть податок за житлову та нежитлову нерухомість за 2016 рік

 

Вони самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня і до 20 лютого 2016 року подають до державних податкових інспекцій за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

 

Пільги зі сплати податку на нерухомість для юридичних осіб не передбачені.

 

Строки сплати податку на нерухомість:

 

а) для фізичних осіб - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

 

б) для юридичних осіб - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації (п. 266.10 ПКУ).

 

Штраф:

 

При невчасній сплаті узгодженої суму грошового зобов'язання з податку на нерухомість, платники притягуються до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

 

10% при простроченні платежу до 30 календарних днів;

 

20% при простроченні платежу більше 30 календарних днів (п. 126.1 ПКУ).