Піролізний котел (ін. Назва - газогенераторний котел) - твердопаливний котел, в основу роботи якого покладено принцип піролізного спалювання (або сухої перегонки) палива. Такий котел має більш високий ККД, а, отже, з меншого обсягу деревини можна отримати більше теплової енергії, ніж при аналогічній роботі «традиційного» котла.

Твердопаливний котел з піролізного спалювання має один значний недолік - це його ціна. Вона на порядок вище, ніж у традиційних твердопаливних котлів. Однак ця різниця швидко окупається внаслідок більш високого ККД .

Принцип роботи піролізного котла

В основу роботи газогенераторного котла покладений принцип піролізного спалювання (або сухої перегонки) палива, суть якого полягає в тому, що під дією високої температури і в умовах нестачі кисню суха деревина розкладається на летючу частина - так званий піролізний газ і твердий залишок - деревне вугілля ( кокс).

Піроліз деревини здійснюється при температурі 1100 ° С. Причому процес цей екзотермічний, тобто йде з виділенням тепла , за рахунок чого, до речі, поліпшується прогрівання і підсушування палива в котлі, і відбувається підігрів що надходить в зону горіння повітря.

Змішання кисню повітря з виділом піролізні газом при високій температурі викликає процес горіння останнього, який використовується надалі для отримання теплової енергії. При цьому слід зазначити, що піролізний газ в процесі згоряння взаємодіє з активним вуглецем , в результаті чого димові гази на виході з котла практично не містять шкідливих домішок, будучи, по більшій частині, сумішшю вуглекислого газу і водяної пари. І навіть СО 2 такий котел буде викидати в атмосферу до 3-х разів менше, ніж звичайний дров'яної і, тим більше, вугільний котел.

Конструкція котла

Верхня камера являє собою паливний бункер. В неї закладаються дрова, і тут же відбувається їх горіння, в результаті якого виділяється "деревний газ». Завдяки процесу газифікації, в паливному бункері відбувається попереднє підсушування дров, а також підігрів повітря, напрявляются в камеру згоряння. Нижній відсік є камерою згоряння і зольником одночасно. Тут відбувається безпосередньо процес спалювання деревного газу і скупчується відпрацьований попіл. Між цими двома камерами знаходиться газифікують форсунка.

Регулювання потужності котла відбувається за допомогою регулювання наддувом вторинного повітря.

До позитивних особливостей котла також можна віднести те, що його робота піддається достатньо точному регулюванню, на відміну від звичайних твердопаливних котлів. терморегуляторів , яким укомплектований котел, можна встановлювати необхідну температуру теплоносія. В процесі піролізного згоряння не утворюється сажа і кількість золи мінімально, з цього котел рідше потребує чищення. Повітря, що надходить у зону горіння, підігрівається, що робить горіння більш економічним.

Час роботи котла на одному завантаженні палива складає 6-12 годин (в залежності від теплонапруженості роботи котла і використовуваного палива ).

Етапи роботи піролізного котла

Етапи роботи піролізного котла:

Етап 1 - Сушіння і дегазація деревини. Температура - 450 ° С
Етап 2 - Спалювання суміші деревного газу із вторинним повітрям. Температура - 560 ° С
Етап 3 - Спалювання деревного газу при температурі 1100 ° С (процес сухої дистиляції - піроліз ) і теплообмінЕтап 4 - Викид вихлопних газів димохідної цапфою. Температура - 160 ° С 

1 - паливо, 2 - первинне повітря, 3 - вторинний повітря, 4 - гази, що йдуть, 5, 6 - вхід і вихід води
A - камера газифікації, B - колосник, C - камера допалювання, D - газоход, E - димосос