Після законодавчих змін новобудови повинні мати енергетичний сертифікат будинку. Це ж стосується об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, які хочуть отримати державну підтримку для утеплення власного житла. Журналісти сайту «Є» спробували дізнатися, як ці законодавчі зміни можуть вплинути на хмельничан.

Директор Регіонального інноваційно-інформаційного центру з енергозбереження Хмельницького національного університету, доктор технічних наук Павло Каплун розповів, що енергетичні сертифікати будівель стали обов’язковими з 1 липня цього року. Саме з цієї дати набула чинності низка положень Закону України «Про енергетичну ефективність будівель». Тому такі документи повинні мати новобудови та об’єкти реконструкції чи капітального ремонту, державні будівлі та будівлі органів місцевого самоврядування з опалювальною площею понад 250 квадратних метрів. Крім того, без таких сертифікатів багатоквартирні та приватні будинки нині не зможуть отримати фінансування з державних або місцевих програм на проведення заходів із термомодернізації.

Цей документ присвоює енергетичний клас новим і старим будинкам, проте він опирається не на його проєкт, а на реальний стан будівлі. Таким чином обов’язковість сертифікатів робить процес термомодернізації ефективнішим.

«Експерт, який видає цей документ, проводить енергетичне обстеження будівлі й визначає, де є найбільші втрати тепла. На ґрунті цього документа визначаються необхідні заходи з термомодернізації, адже в одному будинку потрібно зробити цілий комплекс робіт, а в інших або утеплити стіни, перекрити дах чи змінити систему вентиляції», — розповів Павло Каплун.

Зокрема, в енергетичному сертифікаті зображатися інформація про фактичне споживання будівлею енергоносіїв, рекомендації щодо підвищення її енергоефективності з всіма обґрунтування, інформація про викид парникових газів.

Заступник начальника міського управління житлово-комунального господарства Володимир Путін розповів, що хмельницькі програми співфінансування термомодернізації будинків скоріше за все теж зазнають змін. Проте це не стосується об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, які вже стали учасниками таких програм. Наразі утеплення їх житла проводиться без врахування енергетичних сертифікатів.

Перед внесенням змін до міських програм управління житлово-комунального господарства чекає на роз'яснення законодавства.

«Енергетичний аудит завжди проводився перед початком утеплення будинку. Пропри наявність подібних робіт він відрізняється від енергетичного обстеження, після якого видається сертифікат, — розповідає Володимир Путін. — Зрозуміло, що наявність енергетичного сертифіката вимагається у новобудов, що є питанням забудовників. Проте законотворець ще повинен роз’яснити, чи ОСББ повинні перед утепленням будинку отримувати цей сертифікат, чи може обмежитися енергоаудитом».

Також він зазначив, що ОСББ проводитимуть енергетичні обстеження, як і енергоаудит, власним коштом. Ці витрати входитимуть у загальний кошторис утеплення будинку. Далі об’єднання співвласників отримає компенсацію з місцевого або державного бюджету. Наприклад, у Хмельницькому ОСББ може розраховувати до 75 відсотків співфінансування з міського бюджету.

«Енергетичне обстеження будинку проводить ліцензований спеціаліст. Він ж видає енергетичний сертифікат. Існує реєстр таких спеціалістів, з якого ОСББ, власник приватного будинку чи забудовник мають вибрати одного з них», — прокоментував Володимир Путін.

Для підготовки таких ліцензованих спеціалістів Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України розробило навчальну програму. Поки що в нашій області єдиним вишом, який може їх готувати, є Хмельницький національний університет.