У Калуші відбулася презентували програму «Енергодім» від Фонду енергоефективності. Цією програмою можуть скористатися лише об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Тож, на презентацію запросили представників калуських ОСББ.

Заступник директора Івано-Франківської обласної дирекції Укргазбанку Олександр Лонюк повідомив: цей державний банк став першим, який почав працювати з державною програмою «теплих» кредитів. Проте ця програма, якою можуть скористатися як громадяни, так і ОСББ та ЖБК, комплексно не вирішує питання енергомодернізації. Відтак в Україні утворили державний Фонд енергоефективності, метою якого є стимулювання впровадження заходів з енергоефективності в житловому секторі України. Фонд фінансується як за рахунок коштів державного бюджету, так і за рахунок іноземних донорів. 16 серпня наглядова рада Фонду затвердила програму «Енергодім» — для підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків, у яких створено ОСББ. А вже 21 серпня Фонд уклав угоду з державним Укргазбанком про фінансування програми «Енергодім». Зараз це єдиний банк, який видає кредити за програмою «Енрегодім» і є посередником між фондом і ОСББ. Загалом програма «Енергодім» є більш комплексною, ніж програма «теплих» кредитів: перед отриманням кредиту визначається проблема, яку потрібно вирішити, далі напрацьовується комплекс заходів, по завершенні реалізації яких проводиться перевірка досягнутого ефекту.

ОСББ можуть взяти кредит на утеплення за новою програмою
Для ОСББ програма «Енергодім» є більш вигідною. Так, «теплий» кредит ОСББ може отримати на закупівлю обладнання і матеріалів. При цьому за деякими видам робіт, наприклад, з утеплення фасаду, вартість робіт може бути більшою, ніж вартість матеріалів, а це великий тягар для співвласників і фактор, який стримує ОСББ від оформлення кредиту на масштабні проекти з енергомодернізації. За програмою «Енергодім» фінансуються не лише матеріали, а й послуги і робота: починаючи від енергоаудиту, проєктних робіт, самих робіт і завершуючи кінцевим аудитом.

Кредит на енергомодернізацію можна взяти на два пакети. Пакет «А» — легкий, який включає відносно недорогі заходи з енергоефективності, зокрема, модернізацію інженерних систем будинку. Пакет «Б» — комплексний, включає всі заходи пакету «А» плюс теплоізоляцію будівельних конструкції: утеплення стін, даху, горища, підвалу.

Фонд енергоефективності частково відшкодує ОСББ вартість витрат на реалізацію заходів з енергоефективності. А саме: 70% вартості енергоадиту і сертифікації енергетичної ефективності. Таку ж частку витрат — на розробку проєктної документації та частину витрат на матеріали і роботу: 60% для пакету «А» і 70% для пакету «Б» — для перших 300 ОСББ, які візьмуть участь у програмі. Надалі розмір відшкодування зменшиться до 40 і 50% відповідно.

Тож, Олександр Лонюк закликав представників ОСББ не зволікати і, щоб потрапити у перші три сотні ОСББ, які отримають кошти на найбільш вигідних умовах, скликати збори співвласників, приймати рішення про участь у програмі та звертатися у місцеве відділення банку, де допоможуть підготувати всі документи на участь у програмі «Енергодім».

Максимальний розмір кредиту для підготовчих заходів (енергоаудит, сертифікація, проектно-кошторисна документація) становить 200 тис. гривень. Ставка за кредитом — 17% річних, термін кредитування — 12 місяців. Максимальна сума кредиту на реалізацію заходів з пакету «А» — 3 млн гривень, термін кредитування — до 5 років, а для пакету «Б» — 10 млн гривень і 10 років відповідно. При цьому кредит надають під 17,5% річних з відстрочкою сплати тіла кредиту на 12 місяців.

При цьому ОСББ самостійно обирає виконавця для кожного етапу робіт. Але перед тим, як Фонд енергоефективності профінансує останню і головну виплату, буде проведено верифікацію ефективності використання коштів. Це може бути документальна перевірка або ж перевірка з виїздом на місце.

Важливо: окрім відшкодування частини кредиту Фондом енергоефективності, ОСББ може залучати до реалізації заходів інші джерела фінансування: кошти місцевого, обласного бюджетів, спонсорську допомогу тощо. Проте є умова: участь співвласників багатоквартирного будинку має становити не менше 20%. Тобто, якщо, наприклад, 30% коштів на реалізацію заходів за програмою «Енергодім» ОСББ вдалося залучити з інших джерел, то Фонд надасть максимум 50%.

Як повідомив Олександр Лонюк, два ОСББ в Україні вже подали заявки на участь у програмі «Енергодім» — з Луцька й Одеси.

Клаптикове утеплення незаконне і шкодить будівлі
Особливості нової програми в Калуші презентував також регіональний консультант Фонду енергоефективності в нашій області Владислав Тимошенко. Зокрема, за його словами, у програмі немає обмежень щодо віку житлових будинків. Однак будинок повинен мати технічну документацію — інакше неможливо зареєструвати сертифікат енергетичної ефективності. За словами Владислава Тимошенка, якщо ОСББ вже встигло реалізувати окремі обов’язкові заходи енергоефективності, наприклад, у будинку встановили індивідуальний тепловий пункт (це передбачено пакетом «А) або утеплили фасад, а планують утеплити лише горища і підвали (у пакеті «Б»), то їх можна виключити з обраного пакету. Так само можна відмовитися від заходів, наприклад, пов’язаних із центральним теплопостачанням, якщо в будинку його немає.

Кожен із пакетів включає обов’язкові і додаткові заходи. Для пакету «А» обов’язковими є встановлення вузла комерційного обліку тепла та встановлення або модернізація ІТП (у будинках з центральним опаленням), модернізація загальнобудинкового котла (якщо опалення будинкове), заміна внутрішніх мереж теплопостачання і гарячого водопостачання на теплоізольовані. Додаткові заходи за цим пакетом можуть бути такими: встановлення вузлів розподільчого обліку тепла, автоматичних регуляторів температури, заміна зовнішніх дверей, заміна вікон у місцях загального користування, модернізація системи освітлення місць загального користування тощо.

У пакетів «Б» обов’язковими є всі обов’язкові заходи з пакету «Б», теплоізоляція будинку, а також заміна зовнішніх дверей та вікон у місцях загального користування. Додаткові заходи — такі ж, як і у пакеті «А» плюс модернізація системи вентиляції.

Під час презентації голова ОСББ «Січове 15» Ярослав Косар поцікавився яким чином рахувати утеплення фасаду, якщо в будинку частина квартир уже провела утеплення. Владислав Тимошенко пояснив: клаптикове утеплення незаконне і шкодить будівлі. Можливі різні варіанти: забрати його й утепляти будинок в цілому, або ж залишити, якщо якість робіт і тип утеплення відповідає вимогам. У будь-якому разі це повинні визначити спеціалісти на стадії проєктування. Відповідно, ОСББ самостійно зможе визначати внесок кожної квартири при сплаті кредиту у рамках програми «Енергодім». Тобто, якщо квартира вже була утеплена, то внесок її власників можна зменшити.

Крім того, Владислав Тимошенко зазначив, що ОСББ не можуть доручати проєктування і перевірку якості робіт одному підряднику. Сертифікацію енергоефективності будівель після проведених заходів від порадив замовляти в тієї ж організації, яка виготовляли перший сертифікат, адже вона вже має вихідні дані, тож, це буде дешевше.

Важливий нюанс: ОСББ може самостійно вирішувати, з яких матеріалів виконувати роботи. Наприклад, для утеплення можна обрати як пінопласт, так і дорожчу мінеральну вату.

Рівень оплати квартплати має становити не менше 70%
У будь-якому разі, хоча люди і лякаються мільйонних кредитів, у підсумку програма буде вигідною. По-перше, більшу частину кредиту відшкодує Фонд; по-друге, можна розраховувати на допомогу місцевих бюджетів. А сплата за кредитом вже за кілька років буде компенсована економією на енергоносіях. Плюси також у тому, що поліпшується зовнішній вигляд будинку, його технічний стан, комфортність проживання та зростає ринкова вартість нерухомості — до 15%.

Також, як ішлося на презентації, банк братиме до уваги платоспроможність мешканців та їхню сумлінність: рівень оплати квартплати має становити щонайменше 70% в місяць.

Нова програма енергоефективності може бути цікавою для калуських ОСББ, але для цього потрібна відповідна допомога з міського бюджету. Зараз діє програма співфінансування з міського бюджету лише за програмою «теплих» кредитів, а на програму Фонду енергоефективності Енергодім вона не поширюється. Ярослав Косар зазначив:

«Будемо радитися з людьми, а перед тим — з міським головою».

Бо навіть за умови відшкодування 70% кредиту державним фондом, фінансовий тягар буде непосильними для частини мешканців ОСББ. Тож, перш ніж ОСББ наважаться на кредит, має бути погоджена орієнтовна вартість проекту, а відповідна сума — зарезервована у міському бюджеті. Утім, рішення, очевидно, треба приймати досить швидко, щоб встигнути потрапити до переліку перших 300 ОСББ.

До речі, є різні варіанти підтримки кредитів не енергомодернізацію ОСББ з місцевого бюджету: відшкодування частини тіла кредиту, відшкодування частини відсотків за кредитом або ж відсотків повністю.

Як зазначив у коментарів «Вікнам» голова ОСББ «Незалежність К» Микола Височанський, спочатку потрібно порахувати орієнтовну потребу в коштах і тільки після цього можна буде порадитися з співвласниками та прийняти рішення по кредиту. Тут планують провести розрахунки до середини жовтня, а рішення прийняти ще до кінця поточного року. ОСББ «Незалежність К», до речі, — найбільше в Калуші, адже об’єднує будинки №№ 4 і 6 на бульварі Незалежності. Загалом тут є понад 650 квартир. З них близько 100 — мають субсидії на житлово-комунальні послуги і ще близько 70 — пільги. Для мешканців, які фінансово не спроможні сплатити за послуги, оплачувати кредит буде непосильними тягарем. Тож, вважає голова ОСББ, міська рада могла б розробити і соціальну програму, спрямовану на підтримку саме соціально незахищених власників квартир ОСББ, яке взяло кредит на енергомодернізацію за державною програмою.

Богдана ТИМЧИШИН, журналістка