Яворівська програма енергозбереження не тільки економить кошти мешканців району, а й вчить їх користуватись кредитами
Інститут регіонального розвитку реалізовує проект Енергоефективність в дії: аналіз та просування кращих практик на Львівщині. Головна мета – підвищити обізнаність про енергоефективні заходи і ...

Інститут регіонального розвитку реалізовує проект Енергоефективність в дії: аналіз та просування кращих практик на Львівщині. Головна мета – підвищити обізнаність про енергоефективні заходи і позитивні практики реалізації енергоефективних проектів чи заходів у Львівській області.

В Львівській області нині діє 24 районні та міські програми енергозбереження із загальним обсягом фінансування 4,2 мільйона гривень, з яких 1,2 млн. грн. – кошти передбачені програмою енергозбереження для населення та ОСББ Яворівського району. На відміну від інших районних програм, які частково покривають суму відсотків за кредитами на енергозбереження, програма Яворівського району компенсує частину самої позики. Механізм є прозорим, простим і ефективним, а сама програма користується великою популярністю у енергоспоживачів, які вирішили підвищити енергоефективність власного житла.

«При обговоренні питання, яким чином має проводитись відшкодування, – чи це має бути відшкодування відсоткової ставки кредиту, чи це має бути відшкодування тіла кредиту, ми зійшлися на тілі кредиту. Ми напряму повинні були працювати з кредитно-фінансовими установами, а такої, на жаль, практики ще не було. Програма гарно себе зарекомендувала. Якщо ми бачимо кредитну історію людини, яка бере кредит 50 тис.грн., то тільки з районного бюджету вона отримає в районі 10 тис.грн. Таких аналогів районних програм немає, це скоріше аналог державної програми».

Віталій Коструба, начальник відділу ЖКГ та інфраструктури Яворівської районної адміністрації

Щоб сприяти активній термомодернізації житла, органи влади реалізують державні, обласні та районні програми енергозбереження для населення. Проте ефективність останніх є спірним питанням. Досить сказати, що середній обсяг фінансування районних програм в середньому по Україні становить 70 тисяч гривень. Цього явно недостатньо, щоб суттєво допомогти мешканцям. Через це, більшість районних програм передбачає лише незначні компенсації відсотків по кредитах на енергозбереження.

Яворівська районна влада поступила по-іншому. Вона не лише з самого початку програми на її реалізацію виділила 400 тис.грн на рік, але й змінила механізм їх використання. Програмою покривається не сума відсотків по кредитах, а сама позика (тіло кредиту). Сума встановлюється в розмірі 20 відсотків обсягу кредиту, але не більше 10 тис. грн. в розрахунку на один кредит. Традиційно середній розмір кредитів населення на енергоефективні заходи складає 30-50 тис.грн., а тому обмеження, як правило, не зменшує розрахункову суму компенсацій із районного бюджету.В 2019 році в програму включений інноваційний елемент, а саме допомога на тільки на заходи з енергоефективності, а й на спорудження сонячних електростанцій в розмірі до 100тис.грн.

Особливістю програми є простий порядок оформлення повернення з бюджету коштів за кредитом. Для цього не потрібно оббивати пороги райадміністрації, все вирішує банк – він оцінює платоспроможність кредитора, визначає суму запозичень та розмір компенсації з районного бюджету, за актом виконаних робіт оформляє документи для перерахунку коштів. З програмою працюють відділення Ощадбанку, банку «Львів» та Приватбанку.

Програма не тільки економить кошти енергоспоживачів. Її призначення – це подолати страх людей перед банками та кредитами. Щоб населення зрозуміло всі вигоди кредитування, вважають в Яворівській адміністрації, – необхідною була саме така програма.Люди повинні звикнути брати кредити не енергозбереження, а тому на самому початку їх слід стимулювати. На сьогодні все вийшло, – є випадок, коли домогосподарство уже тричі скористувалося послугами Програми. Програма доповнює суму допомоги, яку можна отримати, скориставшись місцевою, обласною та державною програмами. Якщо використати всі можливості, то сума компенсацій може досягти половини позичених на енергоефективність коштів.

На реалізацію програми в 2017р. було виділено 400 тис.грн., така ж сума була використана в 2018р., в 2019р. на заходи програми було скеровано уже 1200 тис.грн. Станом на 05.09.2019 року оформлено 108 кредитів та проведено відшкодування коштів з районного бюджету на суму 616,346 тис.грн., що значно більше сум, виділених в попередні роки. Районна програма Яворівщини за сумою виділених коштів є лідером серед діючих в області районних програм енергозбереження. Безумовно, Програма є успішною, – вона не лише сприяє підвищенню енергоефективності житла, не тільки економить кошти місцевого населення, але ще навчає, як користуючись кредитами, можна досягти поставлених цілей.

Проект «Енергоефективність в дії: аналіз та просування кращих практик на Львівщині» реалізується Інститутом Регіонального Розвитку рамках проекту “Просування реформ в регіони” за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid), який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та “Європейською правдою”.